IndeksRejestracjaSzukajFAQZaloguj

Share | 

[Wiedźmin] [mM] Cesarzowa

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Brethil
Skryba
Skryba

Female Skąd : Festung Breslau
Liczba postów : 33

PisanieTemat: [Wiedźmin] [mM] Cesarzowa   Pią Gru 02 2016, 23:03

Fandom: Saga o wiedźminie
Autor: Brethil
Beta:Brak
Paring: lekko zarysowany Emhyr/fałszywa Cirilla, Bohater: Fałszywa Ciri, Stella Congreve, wspomniany Emhyr var Emreis.
Ostrzeżenia: Brak, no chyba, że nie znasz sagi o wiedźminie, to wtedy wszystko jest spojlerem.
N/A: Mam słabość do postaci pobocznych, a z tych pobocznych do „małej, biednej racji stanu” mam słabość największą.
Patrząc na ten i na poprzedni fick – mam też słabość do tytułów, jakie noszą bohaterki Wink

Cesarzowa

Królowa Cintry, księżna Brugge i diuszesa na Sodden, dziedziczka Inis Ard Skellig i Inis An Skellig, suzerenka Attre i Abb Yarra, westchnęła ciężko, poskubała koronkowy mankiet sukni, jedyną ozdobę, na którą jej pozwolono i spróbowała jeszcze raz.

Dygnęła. W zasadzie zgrabnie, zręcznie i poprawnie, ale....    n i e i d e a l n i e . A pani Stella Congreve nie akceptowała niczego poniżej ideału. Nie w tym przypadku.

To nie była niczyja wina. Po prostu koronka gryzła, gorset uwierał, a obcasy były za wysokie. Nie przywykła do takiego ubioru, ale dla nikogo nie było to godną uwagi wymówką.

Hrabina Liddertal zmierzyła podopieczną wzrokiem. Nic nie powiedziała, nie westchnęła, nie drgnęła jej ani brew, ani kącik idealnie zarysowanych ust, ale przyszła cesarzowa już wiedziała, że gdzieś popełniła błąd. Zarumieniła się, spuściła wzrok i znowu wróciła do nerwowego skubania koronki.

„Będzie trzeba ją tego oduczyć” pomyślała Stella, podchodząc bliżej i delikatnym, aczkolwiek stanowczym, ruchem podnosząc brodę dziewczyny, by ich spojrzenia się spotkały.

-Nie jesteś byle kim, dziecko. - Powiedziała najłagodniej, jak potrafiła. - Pewnego dnia staniesz się cesarzową Nilfgaardu, urodzisz Emhyrowi dzieci. - Myśl o tym najwyraźniej wywołała u dziewczyny panikę, bo zarumieniła się ponownie i uciekła wzrokiem. - Ale żeby do tego doszło musisz zacząć zachowywać się tak, jakby to naprawdę było Twoje miejsce, jakbyś naprawdę była... - urwała, ale nie musiała kończyć. „Jakbyś naprawdę była jedną z nas, uzurpatorko, fałszywko, mała, biedna racjo stanu”.

- Staram się, pani Stello... - dziewczyna odważyła się na tyle, by z powrotem patrzeć jej w twarz.

- Hrabino Liddertall. - Upomniała popielatowłosą. - Przynajmniej dokąd nie nauczysz się perfekcyjnie rozpoznawać sytuacji oficjalnych, półoficjalnych, prywatnych i intymnych. Do tej pory wszystkie są oficjalne. A teraz proszę, jeszcze raz. Do Darn Rowan przyjeżdża wysłannik Cesarza, szlachcic z wysokiego rodu, ale nie z głównej linii. W jaki sposób go powitasz?

Królowa Cintry, księżna Brugge i diuszesa na Sodden, dziedziczka Inis Ard Skellig i Inis An Skellig, suzerenka Attre i Abb Yarra, Marika Kowalówna, urodzona i wychowana w Zalipiu, dziurze, której nie dało się odnaleźć nawet na najdokładniejszej mapie Brugge, odetchnęła głęboko, poprawiła koronkę na mankiecie, przywołała na twarz uprzejmy uśmiech i dygnęła.

Tym razem, sądząc po wyrazie twarzy pani Ste... hrabiny Liddertall, zrobiła to  i d e a l n i e.

Może kiedyś będzie z niej cesarzowa. Może cesarz ją pokocha i..

Cholera, potknęła się!

Fairy tales do not tell children that dragons exist. Children already know that dragons exist. Fairy tales tell children that dragons can be killed.
[Chesterton]

Ostatnio zmieniony przez Brethil dnia Nie Gru 11 2016, 19:43, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry Go down
Olgie.
Moderator
Moderator

Female Wiek : 21
Liczba postów : 372

PisanieTemat: Re: [Wiedźmin] [mM] Cesarzowa   Sob Gru 03 2016, 00:24

Okej, łatka ładna, ale trudna w odbiorze.
I nie chodzi o stylistykę. To jest fajne. Tylko o układ tekstu. Z początku też miałam z tym problem.

Po pierwsze: akapity oddzielaj spacjami.
Po drugie:
Cytat :
-Nie jesteś byle kim, dziecko. -powiedziała
- między myślnikiem a słowem musi być spacja. Musi. To są zasady języka polskiego. Jeśli kończysz wypowiedz bohatera kropką, to opis tej wypowiedzi piszemy wielką literą. Tak mnie przynajmniej w szkole uczyli.

Ad. do pierwszego: to naprawdę trudno się czyta, bo jest takie zbite razem. Musiałam przeczytać dwa razy, bo myliło mi się gdzie tekst, gdzie wypowiedzi, a gdzie myśli.

Jeśli chodzi o treść, to, jak pisałam, bardzo przyjemna łatka, wpisująca się ładnie w kanon. Stylistyka nie razi.

Fajne, tylko ten układ. Błagam, popraw i będzie cud, miód i orzeszki.

Pozdrawiam i życzę weny.

I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobi będę głupi - Edward Stachura

What we're doing here ain't just scary
It's about to be legendary

Powrót do góry Go down
Brethil
Skryba
Skryba

Female Skąd : Festung Breslau
Liczba postów : 33

PisanieTemat: Re: [Wiedźmin] [mM] Cesarzowa   Sob Gru 03 2016, 00:33

Dziękuję, tak to jest jak się pisze na szybko, bo pomysł przyszedł do głowy w tramwaju. Mam nadzieję, że poprawiłam wszystko, co było nie tak, w razie czego pisz mi na priv, poprawię od razu.

I dziękuję za ten obiecany cud, miód i orzeszki, takiej pochwały bym się w życiu nie spodziewała Smile

Fairy tales do not tell children that dragons exist. Children already know that dragons exist. Fairy tales tell children that dragons can be killed.
[Chesterton]
Powrót do góry Go down
Sponsored content

PisanieTemat: Re: [Wiedźmin] [mM] Cesarzowa   

Powrót do góry Go down

[Wiedźmin] [mM] Cesarzowa
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Posąg Jednookiej Wiedźmy
» Masza i niedźwiedź