IndeksRejestracjaSzukajFAQZaloguj

Share | 

[Sherlock BBC][mM] Rozrywka

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Olgie.
Moderator
Moderator

Female Wiek : 21
Liczba postów : 365

PisanieTemat: [Sherlock BBC][mM] Rozrywka   Pon Paź 31 2016, 00:23

Fandom: Sherlock BBC
Autor: Olgie.
Beta: Fan
Paring: brak, Bohater: Greg Lestrade
Gatunek: Kryminał
Ostrzeżenia: Brak
N/A: Tekst na akcję Oprawcy & Ofiary 2016. Prompt nr 7. Napisz tekst, który kończy się śmiercią.

Rozrywka

Lestrade gnał za mordercą. Jak to się stało, że Donovan pozwoliła mu zbiec? Prowadziła go, skutego, do radiowozu, gdy ten nagle uderzył ją w twarz, tak, że aż upadła na ziemię, a sam pognał naprzód przez londyńskie ulice. Najwyraźniej musiał jakoś zdjąć kajdanki. Sherlock go nie złapie, bo gdy tylko wygłosił aroganckim tonem swoją przemowę pod tytułem "Jak kolor wizytówki i nitki z krawata naprowadziły mnie na to, że to on zadźgał siostrę i jej czteroletnią córkę nożyczkami", zmył się razem ze swoim Johnem. Teraz więc Greg wraz z kolegą z NSY biegli za przestępcą.

Młodzieńcze lata Greg miał za sobą, więc z dogonieniem bandyty był drobny problem, ale i tak miał go w zasięgu wzroku, w przeciwieństwie do posterunkowego, który został gdzieś tam w tyle. Za dużo siedzenia na tyłku w komisariacie. Za co im, na litość boską, płacą? Młody zabójca lawirował sprawnie między ludźmi, tylko czasem kogoś potrącając, ale tym razem wpadł na wychodzącą z kawiarni kobietę. Zderzył się z nią z impetem, co na chwilę go zatrzymało. Lestrade przyśpieszył. Jednak zanim zdążył dopaść gnojka, ten wskoczył do kawiarni.

Detektyw wpadł tam za nim, wyciągając z kabury broń, ale było za późno. Wstrętny, morderczy dzieciak zdążył przeskoczyć przez ladę i teraz trzymał nóż na gardle niskiej, ciemnowłosej kasjerki. W kawiarni były trzy inne osoby, teraz oniemiałe i w szoku.

— Niech nikt się nie rusza, bo ją zarżnę!

Inspektor stanął jak wryty dwa kroki od drzwi. Wycelował pistolet.

— Opuść nóż. Jesteś aresztowany. Stawianie oporu tylko pogarsza twoją sytuację.

— Nie bądź śmieszny, dziadku. Zabiję ją, jeśli nie rzucisz broni.

Dziewczyna zapłakała cienko. Lestrade nie odpowiedział, nie opuścił rąk ani nie schował broni.

— No co?! Głuchy?! Rzuć broń powiedziałem!

Ale Lestrade nawet go nie słuchał. Nie miał Pałacu Pamięci, w którym mógł się zamknąć, ale miał wystarczająco dużo doświadczenia, by odciąć się od zewnętrznych bodźców. I wymierzyć. Dokładnie, jak w karabinku snajperskim.
Pociągnął za spust. Rozległ się ogłuszający huk, poszło trochę dymu. Gdy inspektor wrócił do rzeczywistości zobaczył za ladą szlochającą dziewczynę, która przyciskała dłonie do szyi. Słyszał też przyciszone głosy klientów kawiarni.
Schował broń i obszedł ladę.

— Pokaż, pokaż to — powiedział delikatnie do dziewczyny, chwytając ją za ręce. Odsunął je trochę. Nie, z szyją było wszystko w porządku.

Na ziemi leżał morderca z dziurą w czole, a wokół niego rozlewała się powoli ciemna kałuża krwi. Nadal trzymał w ręku nóż. Lestrade stanął nad nim. Patrzył na martwe ciało, na człowieka, którego zabił. Czternasty w dwudziestotrzyletniej karierze.

Oczywiście, że mógł z nim negocjować. Oczywiście, że mógł strzelić w ramię lub nogę. Ale nie chciał. Miał na koncie największą liczbę “ofiar” w całym wydziale. Oficjalnie miał wpisane w papiery 9 użyć broni, zakończonych śmiercią zatrzymanego. Kolejne dwa przypadki to jedno utonięcie i jedno wykrwawienie z powodu innego niż postrzał.
No i te razy, których mu nie udowodnili, lub o których nie wiedzieli.

Nie chodziło o wymierzanie sprawiedliwości. Nie. Detektyw inspektor miał po prostu dosyć nudne życie. A poczucie władzy i siły, świadomość, że ma czyjeś życie we właściwie jednym palcu - to była najlepsza rozrywka na świecie.
Zabijał więc, kiedy tylko mógł.

Wyciągnął telefon i zadzwonił do Donovan.

I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobi będę głupi - Edward Stachura

Mystrade is a canon.

Ostatnio zmieniony przez Olgie. dnia Nie Maj 14 2017, 22:49, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Wirka.
Admin
Admin

Female Wiek : 27
Liczba postów : 851

PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][mM] Rozrywka   Pon Paź 31 2016, 00:40

Wiesz, ja doskonale rozumiem takiego Lestrade'a. Więcej nawet, jestem w staniem uwierzyć, że mógł taki właśnie być. Wcale nie powiedziane, że od samego początku, ale z każdym kolejnym straconym funkcjonariuszem czy ucieczką złoczyńcy z rąk nieudolnej sprawiedliwości - tak, to może złamać. Widzieć, jak prawo, którego uczono Cię przestrzegać, działa bardziej na korzyść złoczyńców, niż tych, którzy mają je egzekwować? W istocie, tragiczne wręcz. W rzeczywistości taka osoba mogłaby istnieć i funkcjonować bez wpadki bardzo długo. Wypada to prawdziwie i choć chciałabym wierzyć, że Lestrade akurat by się do tego nie posunął (w tej roli widzę bardziej Mycrofta, czy Sherlocka, ot kanon), tak potrafię go sobie wyobrazić w takiej sytuacji.

Widzisz, co tu robię, prawda? Właśnie go usprawiedliwiam, choć napisałaś, że to kwestia władzy, siły, tego, że jako stróż prawa MÓGŁ to zrobić - ale cóż, moja sympatia do tej postaci sprawia, że z automatu i tak go bronię.

Weny życzę!
W.

Powrót do góry Go down
Tony.
Laureat Miesiąca
Laureat Miesiąca

Liczba postów : 164

PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][mM] Rozrywka   Pon Paź 31 2016, 14:21

Chyba dopadło mnie zboczenie ofiarowe. Patrzę - o, Olgie, Lestrade. I tak czytam, czytam i w głowie miałam tylko takie: "Przecież ona go nie może skrzywdzić, a to tekst, który kończy się śmiercią, więc on zginie..." . No i generalnie mindfuck. Dopiero po przeczytaniu uświadomiłam sobie, że przecież jesteś oprawcą xD
Też potrafię wyobrazić sobie takiego Lestrade'a - znudzonego, z morderczymi skłonnościami... a jednak o tą dziewczynę zadbał, więc wciąż posiadającego tą człowieczą część. Właściwie to mogłabym to bez mrugnięcia okiem przyjąć jako łatkę do kanonu Wink Bardzo mi się podoba
Olgie. napisał:
A poczucie władzy i siły, świadomość, że ma czyjeś życie we właściwie jednym palcu - to była najlepsza rozrywka na świecie.
Trochę jak Mycroft, tylko że na mniejszą skalę ^^.  Ale może to ja widzę nawiązania tam, gdzie ich nie ma Smile

Pisz pisz! Smile
Tony

Sometimes you gotta run before you can walk
Powrót do góry Go down
M.
Moderator
Moderator

Liczba postów : 119

PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][mM] Rozrywka   Pon Paź 31 2016, 20:49

Po pierwsze, niezwiazane z tematem, zupelnie przeoczyłam ten moment, gdy zaczelaś pisac Olgie.. I widze, że idzie Ci świetnie.

Nie spodziewalam sie takiego rozwoju akcji w tym tekscie. Myślałam, że skończy sie smiercią Lestrada, po czym przypomnialam sobie w ktorej grasz drużynie i że to Lestrade jest oprawca. Fajny psychologiczny wątek, który świetnie zinterpretowala Wirka.
Cytat :
z każdym kolejnym straconym funkcjonariuszem czy ucieczką złoczyńcy z rąk nieudolnej sprawiedliwości - tak, to może złamać. Widzieć, jak prawo, którego uczono Cię przestrzegać, działa bardziej na korzyść złoczyńców, niż tych, którzy mają je egzekwować?
⬆️O tutaj, piekna interpretacja, podpinam sie pod nia Wink
I bardzo mi sie podoba ostatnie zdanie. Jest takie zwyczajne. Robi klimat takiej normalnosci, jakby nic sie nie stalo, nie ma czym sie przejmowac.

Świetny tekst, mam nadzieje ze reszta tez jest taka i nie chwale Cie na wyrost Smile

Weny zyczy
M.

I'm P A N D A
Powrót do góry Go down
Emma.
Skryba
Skryba

Male Wiek : 26
Liczba postów : 41

PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][mM] Rozrywka   Wto Lis 01 2016, 11:08

Ogólnie gatunek Kryminału nie jest moim ulubionym i raczej nie chętnie po niego sięgam, jednak muszę przyznać, że ten jest bardzo dobry. Ile razy człowiek spotyka na swojej drodze kogoś, kto tak strasznie go denerwuje, irytuje i... marzy się tylko o tym by coś mu zrobić, żeby tylko się zamknął i już siedział cicho... dobrze, że chociaż w takich tekstach można się wyładować Razz
Powrót do góry Go down
Disharmony
Jeździec Apokalipsy
Jeździec Apokalipsy

Female Wiek : 20
Liczba postów : 351

PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][mM] Rozrywka   Sob Lis 05 2016, 18:52

Podobają mi się niektóre momenty tego tekstu, a już najbardziej to, że ukazałaś, jak ktoś na wysokim stanowisku nagina rzeczywistość do własnych potrzeb i niektóre - nawet takie rzeczy jak morderstwo - są w stanie ujść mu płazem. Jest to naprawdę prawdziwe i chociaż pojawia się po prostu w tekście, jest jakimś komentarzem, jest takim zwróceniem uwagi na to że hej, to w sumie prawda. Bo w końcu słyszy się czasami o nadużyciach ze strony osób, które w razie czego mają jakieś plecy, są nie do ruszenia Wink

Sama sytuacja jest fajna, chociaż końcówka jakoś tak. Mimo wszystko mi się nie podoba. To ostatnie zdanie, bo okej, zabił, nie jest to nic nadzwyczajnego, co pewnie chciałaś pokazać tym 'zadzwonił do Donovan', że po prostu przechodzi nad tym do porządku dziennego, ale w tym miejscu po prostu mi nie pasuje. Ogólnie, dla mnie ostatnie zdanie jest ważniejsze niż pierwsze, chociaż razem tworzą jakąś tam ramę.

Niemniej, udana miniaturka, a i ogłuszona Donovan zasługuje na oklaski ^^

Pozdrawiam,
Dis.

Zamierzam rozpalić ogień w twoich zimnych oczach ~

~ Wielbię cię ~

Powrót do góry Go down
http://devon-syberyjczyk.pl
Fantasmagoria.
Admin
Admin

Female Wiek : 22
Liczba postów : 502

PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][mM] Rozrywka   Sob Lis 05 2016, 22:46

Lestrade <3 . To tak w ramach poczucia się lepiej za to, że jak gramy w Cluedo istnieje 95% szans, że ja jestem Gregiem? (serio, nie byłam nim chyba tylko ze 4-5 razy na jakieś dwadzieścia, to niemal tak samo zastanawiające jak podobny współczynnik Irene u Wirki...)

Nie no, generalnie tak abstrahując od Cluedo, lubię ten tekst. Niby prosty kryminał, normalna zbrodnia i pościg, niby nic - a właśnie mamy wątek tego, jak Greg wykorzystuje swą władzę do tego, by zabijać. Z jednej strony, to dobrze, że zabija (w większości) tych, których uważa za przestępców, jest to w pewien sposób ukierunkowane (czyżby to był profil ofiar? Very Happy), wobec czego nie morduje ludzi na ulicach, bo może się wyżyć w pracy. Z drugiej, zastanawiające jest, jak wiele osób znalazło się w służbach specjalnych właśnie z tego powodu - ukierunkowania agresji, chęci mordu. Z trzeciej, myślę nad tym, co w przypadku, gdy jest tylko podejrzenie, a człowiek jest niewinny? Tzw. koszty?

Lubię to, że pokazałaś nam policję i Lestrade'a od takiej innej strony... dość niepokojącej, niemniej równie realnej strony. Ciekawe, czy to dlatego Sherlock się z nim zaprzyjaźnił? Bo Greg nie waha się podjąć tego, co sam uważa za słuszne?

Dziękuję za tekst, i Wena!
Fantasmagoria

Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień.
Dla mnie też za długa zima i zła.
Dla mnie też, ale przyznaj, że w sumie się żyje cudnie.
Powrót do góry Go down
http://imaginarium.forumyo.com
Lilka
Skryba
Skryba

Female Wiek : 51
Liczba postów : 75

PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][mM] Rozrywka   Nie Maj 14 2017, 21:44

Cóż, co kto lubi. Zabijanie ludzi też może być rozrywką o ile jest to czyszczenie środowiska z wadliwych jednostek, których użyteczność przedstawia się dość marnie więc w sumie rozumiem Lestrade'a w pewnym sensie... Z drugiej strony mam przed oczami inne jego morderstwo i nie wiem jak się do tego odnieść.
Olgie napisał:

Czternasty w dwudziestotrzyletniej karierze.

Trochę duma, a trochę zblazowanie. Myślę, że najlepiej gdy policjant nie musi strzelać, ale wiadomo, że nie zawsze się da. Martwiłabym się gdyby było 23 w 23 letniej karierze - w sumie to co roku trup. Albo więcej niż 23... To już byłaby przesada. No i w sumie ja liczę tych 9. No bo czy to wina komisarza że podejrzany się utopił? Nie...prawda?

Weny,
Lilka

Wracam po długiej przerwie od komciania
Proszę o wyrozumiałość!!!
Powrót do góry Go down
Sponsored content

PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][mM] Rozrywka   

Powrót do góry Go down

[Sherlock BBC][mM] Rozrywka
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1