IndeksRejestracjaSzukajFAQZaloguj

Share | 

[HP][D] Poradnik villaina: Jak uniknąć samozagłady?

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Fantasmagoria.
Admin
Admin

Female Wiek : 22
Liczba postów : 506

PisanieTemat: [HP][D] Poradnik villaina: Jak uniknąć samozagłady?   Nie Sie 20 2017, 14:56

Fandom/Fandomy: Harry Potter, nawiązania do Władcy Pierścieni
Autor/autorzy: Fantasmagoria.
Beta/bety: Fia.
Pairing: Brak
Gatunek: ? Nie mam pojęcia.
Ostrzeżenia: Spojlery do zakończenia Władcy Pierścieni
N/A: Tekst powstały z heheszków podczas oglądania Władcy Pierścieni od nowa. Droubble o tym, gdy Voldzio jako nastolatek zgłębia różne historie o wielkich czarnoksiężnikach. Pewnego razu trafia w hogwardzkiej bibliotece na Władcę Pierścieni, który inspiruje go do… sami zobaczcie Smile

Jak uniknąć samozagłady?

I wówczas uczynił o jeden krok za daleko, potknął się, przez chwilę chwiał się na krawędzi rozpadliny, aż wreszcie spadł z przeraźliwym wrzaskiem…*

Młody, obecnie nieco przerażony, Tom Riddle zatrzasnął trzymany w rękach tom. Nie, to niemożliwe, historia tak wielkiego czarownika nie mogła się skończyć w tak idiotyczny sposób! Skazany na zagładę przez własnoręcznie stworzony artefakt, który, właściwie przez przypadek, wpadł do ognia? Jak można było być tak silnym, a jednocześnie tak słabym czarnoksiężnikiem?
Ślizgon nie miał zamiaru zgłębiać tej trylogii dalej - nie widział sensu w marnowaniu czasu na czytanie kolejnych prawie stu stron o triumfie bohaterów. Jakoś nigdy nie kibicował tej "jasnej" stronie, choć oczywiście we wszystkich książkach z opowieściami o wielkich magach, które udało mu się dostać w hogwardzkiej bibliotece, to ona ostatecznie wygrywała. Bez sensu, ale w końcu historię piszą bohaterowie, jak mówiło znane powiedzenie.
Tom pogładził skórzaną oprawę księgi opuszkami palców i zamyślił się. De facto, błędem Saurona nie było stworzenie Pierścienia, ale to, że stworzył tylko jeden... Musiał poszukać o tym więcej informacji.

* Trzy lata później *

- ... jeden horkruks wystarczy? To znaczy... czy duszę można rozszczepić tylko raz? Czy nie lepiej rozszczepić duszę na kilka części? Wiadomo, że siódemka jest najpotężniejszą magiczną liczbą, to może na siedem...**

* J.R.R. Tolkien “Władca Pierścieni: Powrót Króla”, wyd. Amber 2001
** J.K. Rowling “Harry Potter i Książę Półkrwi”, wyd. Media Rodzina 2006

And if I only could,
Make a deal with God,
And get him to swap our places...

Our time is running out...
Powrót do góry Go down
http://imaginarium.forumyo.com
Olgie.
Moderator
Moderator

Female Wiek : 21
Liczba postów : 372

PisanieTemat: Re: [HP][D] Poradnik villaina: Jak uniknąć samozagłady?   Pon Sie 21 2017, 12:11

Ostatnio oglądałam sobie jakiś materiał o tym, ile odniesień do Tolkiena jest we współczesnej kulturze i ile On pozostawił po sobie na stałe, jak np. konflikt elfów z krasnoludami, czy w ogóle rys ogólny tych ras. Można rzecz, że Tolkien ukształtował dzisiejszą fantastykę i gry RPG.

JKR akurat po Tolkiena nie sięgnęła i stworzyła własny folklor, ale to nie znaczy, że wychowany wśród mugoli Tom by nie mógł. A nawet, jak piszesz, w Hogwarcie mógł się natknąć na te cudowne książki, bo jakby nie było, tam już od setek lat uczą się osoby pochodzenia mugolskiego, i nie zdziwiłabym się wcale, odnajdując cały dział literatury mugolskiej, z klasykami typu Tołstoj i Byron na czele.

Ale, przechodząc do tekstu (przy czym rozważania nasunęły się przy czytaniu tekstu, więc jakiś związek to ma) to śmiechłam mocno. Z jednej strony wyobraziłam sobie tego Toma, który z taką mieszaniną strachu i ogólnego WTF? zamyka z trzaskiem tą książkę, a młoda jeszcze wówczas Pani Prince patrzy na niego niemal wzrokiem Bazyliszka.

Z drugiej strony, nie wiem czy wiesz, ale uczyniłaś tu wielkie nawiązanie, do najczęściej spotykanej sytuacji w historii: nie uczymy się na błędach przeszłości.

To jak z Hitlerem; wiedział, że zima powstrzymała Napoleona, ale i tak się rzucił z łapami na Rosję.

Tu co prawda Tom wyciąga wniosek, nawet właściwy, ale nie zmienia to faktu, że i tak nie przewiduje wszystkich skutków.

Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na popełnianie błędów przeszłości w kółko i kółko, bo zmiana planów powoduje skutki, których nie są w stanie przewidzieć nawet najtęższe umysły?

I teraz mi zagwozdkę zrobiłaś, nooo.

Ja kiedyś też nie kibicowałam dobrej stronie, bo jak masz dwanaście lat, to viliani są tacy super, ale teraz uważam, że na świecie jest za dużo zła, żeby jeszcze w książkach i filmach wygrywało. No, chyba, że vilian jest nazywany vilianem tylko z rozpędu, jak Loki. To wtedy też kibicuję tym "złym".

Nie wiem, jaki miałaś zamiar, ale jak widzisz, oprócz naprawdę przyjemnego drabble, dostrzegłam tu kopalnię rozmyślań na poważne tematy, a to utwierdza mnie w przekonaniu o Twoim ogromnym talencie.

Mam nadzieję, że jak już coś wrzuciłaś, to Ci pójdzie z rozpędu więcej.

Pozdrawiam i życzę weny.

I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobi będę głupi - Edward Stachura

What we're doing here ain't just scary
It's about to be legendary

Powrót do góry Go down

[HP][D] Poradnik villaina: Jak uniknąć samozagłady?
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Pokemon Light Platinum
» Wikipedia - poradnik [do edycji]
» [Poradnik] Blokowanie denerwujących reklam w przeglądarce i na Androidzie
» Moduł rzutu kością - poradnik
» [Poradnik] Tworzenie awatarów w programie GIMP