IndeksRejestracjaSzukajFAQZaloguj

Share | 

[LOTR] [D] Atawizm

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Brethil
Skryba
Skryba

Female Skąd : Festung Breslau
Liczba postów : 33

PisanieTemat: [LOTR] [D] Atawizm   Czw Gru 15 2016, 22:12

Fandom: Tolkien (powiedzmy, bo rzecz dzieje się długo, długo po zakończeniu „Władcy Pierścieni”)
Autor: Brethil
Beta:Brak
Paring: Brak Bohater: zbiorowy
Ostrzeżenia: Brak.
N/A: Tak mi to przyszło do głowy, kiedy się dziś szykowałam do pracy.
Okropecznie to słabe, ale chciałam się podzielić spostrzeżeniem, bo rzecz chodzi za mną od rana.
Drabble – sto słów licząc z tytułem.

Atawizm

W szóstej erze Śródziemia, nazywanego teraz po prostu Ziemią, nikt, poza nielicznymi wyjątkami, nie wierzył w elfy i to, że kiedyś żyły wśród ludzi. A wyjątki, w rodzaju Islandczyków, uważane były za nieszkodliwych dziwaków.

W szóstej erze Śródziemia, zwanej XXI wiekiem, liczył się tylko człowiek.

Mimo tego każdego dnia miliardy kobiet malowały się, katowały dietami i noszeniem szpilek tylko po to, żeby chociaż trochę upodobnić się do zwiewnego, wielkookiego ideału. Ideału, w który nawet nie wierzyły i o którym zapomniały, że kiedykolwiek istniał.

Nie wiedziały, czemu to robią, ale czuły, że muszą. I że zawsze będą „nie dość dobre”.

Fairy tales do not tell children that dragons exist. Children already know that dragons exist. Fairy tales tell children that dragons can be killed.
[Chesterton]

Ostatnio zmieniony przez Brethil dnia Pią Gru 16 2016, 22:33, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Olgie.
Moderator
Moderator

Female Wiek : 21
Liczba postów : 372

PisanieTemat: Re: [LOTR] [D] Atawizm   Pią Gru 16 2016, 12:16

Ciekawe podejście do tematu i przeniknięcie się dwóch rzeczywistości.

Ja co prawda nie katuję się dietami, makijażu nie robię, a szpilki noszę na specjalne okazje, ale nie ukrywam, być piękną jak elfka to jest coś.

Sprawa techniczna: Wiem, rozumiem, że z tytułem czasem jest problem (jeden z moich tekstów nazywa się "Komu potrzebny tytuł") ale on powinien być.

Pozdrawiam i życzę weny.

I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobi będę głupi - Edward Stachura

What we're doing here ain't just scary
It's about to be legendary

Powrót do góry Go down
The author of this message was banned from the forum - See the message
Wirka.
Admin
Admin

Female Wiek : 27
Liczba postów : 862

PisanieTemat: Re: [LOTR] [D] Atawizm   Pią Gru 16 2016, 21:16

Bardzo ciekawa myśl. Początkowo pomyślałam o tym jak o crossie obecnego świata z uniwersum LOTR'a, ale nie bardzo się to pokrywa, bo mimo, iż faktycznie obecnie kanon piękna jest taki a nie inny, jest taki stosunkowo od niedawna - zmieniał się bardzo w historii i zdecydowanie przez większość czasu istnienia ludzi, atrakcyjne były zdecydowanie większe kobiety, niż teraz.

Myślę więc, że mogę to potraktować jako po prostu PRZYSZŁOŚĆ Śródziemia. I jako taka oddaje świetnie naturę ludzi i ciekawie nawiązuje do samego istnienia Elfów, ale też tego, jak historia wpływa na kolejne pokolenia. Jak ludzie celowo sięgają do dawnych mitów, przekuwając je na nowe, setny raz przerabiając to samo. Ale przeszłość wpływa też na nas po cichu, tak, że nie zdajemy sobie z tego sprawy - i tak to wygląda w tym tekście właśnie Smile

Ciekawe Smile
Pisz więcej
W.

Powrót do góry Go down
Brethil
Skryba
Skryba

Female Skąd : Festung Breslau
Liczba postów : 33

PisanieTemat: Re: [LOTR] [D] Atawizm   Pią Gru 16 2016, 22:47

Ojej, ojej, tyle komentarzy, Brethil szczęśliwa jak norka na wybiegu Wink

Olgie - brak tytułu to przeoczenie, tekst od początku nazywał się "Atawizm".
No ja też dietami jakoś specjalnie się nie katuję, ale buty na obcasie noszę, bo nie chcę być hobbitką Wink

Ja wiem, że są wyjątki, sama mam w domu kilka (no i mnie samej nie zawsze chce się umalować), ale jednak albo robi to większość kobiet, albo takie jest powszechne mniemanie.

Nie Ty jedna chciałabyś być jak elfka, popatrz na "obowiązujący kanon piękna" w przypadku modelek - długonogie, szczupłe, z oczami do niemożliwości powiększonymi makijażem. No elfki wypisz wymaluj (a przynajmniej z założenia, bo ludziom nie do końca wyszło).

Dziękuję za komentarz Smile

Jeanne - o trzecim nie pomyślałam, ale to dlatego, że nigdy ich nie shippowałam.

Ale interpretacja 1 i 2 jest równie dobra i w sumie ze sobą zbieżna. Ja brałam pod uwagę 1, ale jeśli czytelnik znalazł w takim drobiażdżku coś więcej to chyba dobrze Smile

Fakt, że ludzkie kobiety nigdy nie dorównają elfom, podobnie jak mają marne szanse dorównać modelkom (zwłaszcza po retuszu), ale próbowanie bycia coraz lepszym jest wpisane w naszą naturę i tyle.

Olgie - masz rację tu i tu. To jest nasza Ziemia, która kiedyś była Śródziemiem (w końcu Tolkien pisał "mitologię dla Anglii") i wewnętrznie, w swoich korzeniach (oraz jak widać w podświadomości mieszkańców) dalej nim jest, nawet jeśli oni kompletnie o tym zapomnieli.

Zapomnieli nie tylko o elfach, zapomnieli też o dawnych nazwach - Śródziemie -> Ziemia i o dawnych miarach - wieki zamiast epok. To nie tak, że VI Era zaczęła się w roku zerowym, bo mogła się zacząć niedawno (i raczej tak było, sądząc że w poprzednich wiekach to nie człowiek był najważniejsi, bo, nawet w tych "oświeconych" bogowie, czy też Bóg stali na piedestale).

Nawiązanie do starej nazwy i podziału czasu to po prostu obserwacja narratora, taki jego mały atawizm.

Fairy tales do not tell children that dragons exist. Children already know that dragons exist. Fairy tales tell children that dragons can be killed.
[Chesterton]
Powrót do góry Go down
Sponsored content

PisanieTemat: Re: [LOTR] [D] Atawizm   

Powrót do góry Go down

[LOTR] [D] Atawizm
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1